Lemur Lemur

O lemurech 

Lemur kata je malý primát pocházející z Madagaskaru, který se vyznačuje dlouhým černobílým ocasem. Délka jeho těla dosahuje 39 až 46 cm, zatímco ocas měří 56 až 63 cm. Váží mezi 2 a 3,5 kg.

Lemuři kata žijí ve skupinách (tzv. tlupách), které mohou čítat od 3 do 25 jedinců. V těchto skupinách vládne pevná hierarchie, přičemž vždy dominují samice. Jednou z jejich zvláštností je to, že si pravidelně protahují ocas mezi předními končetinami, aby si ho „parfémovali“ – na zápěstí totiž mají pachové žlázy. Tento parfémovaný ocas pak slouží jako vizuální a pachový signál pro ostatní členy skupiny.

Novorozená mláďata nosí samice nejprve na břiše. Po dvou týdnech se mláďata přesunou na matčina záda, kde zůstávají až do doby, než jsou schopna větší samostatnosti. Odstavení mláďat probíhá přibližně po pěti měsících. Samice zůstávají po celý život ve své rodné tlupě, zatímco samci skupiny opouštějí ve věku 2 až 5 let a hledají si novou tlupu.

Lemuři kata jsou všežravci. Jejich strava se skládá z plodů, semen, listů, mízy stromů, hmyzu a někdy i drobných obratlovců, jako jsou například chameleoni. Obývají především jižní a jihozápadní část Madagaskaru, kde se přizpůsobují různým typům prostředí.

Bohužel, populace lemurů kata v posledních letech drasticky klesá. Od roku 2000 se jejich počet v přírodě snížil o neuvěřitelných 95 %. Hlavní příčiny zahrnují ztrátu přirozeného prostředí, odlesňování, těžbu surovin, lov a obchod se zvířaty. Kvůli těmto faktorům byl lemur kata zařazen na Červený seznam ohrožených druhů IUCN jako ohrožený druh (EN – Endangered).

Rezervujte si návštěvu